Ön Yükleyiciyi Kapat

MİNİ DENTAL İMPLANTLAR

MİNİ DENTAL İMPLANT NEDİR?

Mini implantlar denilmesinin sebebi, mini implantların çapının standart olarak kabul edilen implantlara göre daha ince olmasından kaynaklanır.Mini implantların çapı ortalama 2 – 2,8 mm civarındadır. Standart implantların çapları ise ortalama 4 mm’dir (3,3 -6 mm)

KALIN ÇAPLI IMPLANTLARIN INCE ÇAPI IMPLANTLARA GÖRE ÜSTÜNLÜĞÜ NEDIR?

İmplantların çapının genişliği arttıkça, implantla kemik yüzeyi arasında ki kemik temas miktarı artmakta ve implant kemik bağlantısı güçlenmektedir. İmplantların çapı arttıkça implant vidası gelen kuvvetleri daha kolay karşılayabilmekte ve kırılmaya karşı direnci yüksek olmaktadır.

MINI IMPLANTLARI NIYE KULLANIYORUZ?

Standart kabul ettiğimiz implantlara göre mini implantları uygulamak çok daha kolay, basit ve hızlıdır. İmplant uygulanacak bölgede, dişetinde kesi yapılmasına gerek kalmadan, tek bir implant rehber freziyle, mini implantlar yerleştiriliyor.İmplant uygulamasını takiben anında implantların protezlere bağlanabilmesi ve takma dişlerin tutuculuğunun sağlanması, hasta için çok büyük bir avantajdır. Ayrıca hastaya standart implantlar dahi yapılacak olsa, standart implantların kemikle olan kaynaması sürecinde mini implantlar hasta için büyük bir konfor oluşturacaktır.Yaşlı hastalarda veya kalb, diyabet, hipertansiyon hastalarında mini implant kullanımı daha sorunsuz olacaktır.

MINI IMPLANTLARIN AVANTAJLARI NELERDIR?

– Ekonomik olması
– Dişetinde kesi yapmaya gerek kalmadığı için gayet basit, kolay ve hızlı bir çözüm yoludur.
– İmplant uygulaması sonrasında şişlik, ağrı ve kanama oluşmaz
– Aynı seans da implantların üzerine hastanın protezleri yerleştirilir.
– Sistemik hastalıklara sahip hastalar da ve yaşlılar da rahatlıkla uygulanabilir .

STANDART IMPLANTLAR YERINE NE ZAMAN MINI IMPLANTLAR KULLANILABILIR?

İnce kemiğe sahip hastalar da rahatlıkla uygulanır.Küçük azı dişlerinin çekilmesiyle birlikte, çekim boşluğunda bir miktar kapanma olursa kullanılabilir. Alt keser dişler de yada üst keser dişlerinin yanındaki kesici dişlerin eksikliğinde uygulanabilir.Sistemik rahatsızlığı bulunan diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalar da normal implantlar yapılamıyorsa, total protezin tutuculuğu için mini implantlar kullanılabilirYaşlı hastalar da standart implantların yerine çok rahatlıkla uygulanabilir.Ekonomik olması sebebiyle tercih edilebilir.

MINI IMPLANTLAR HANGI DURUMLARDA KULLANILMAMALI?

D4 kemik kalitesi olan hastalar da kullanılmaz.Alt çenede en az 10 mm, üst çenede ise en az 13 mm kemik yüksekliğinin olması gerekir.Standart implantı uygulamak için bir engel yoksa mini implantlar tercih edilmemelidir.Total protezlerin tutuculuğu için mini implantlar kullanılacaksa eğer karşı tarafın durumuna bakılmalıdır. Eğer implant uygulanacak bölgenin karşısında sabit dişler varsa kaçınılmalıdır. implant uygulanacak bölge üst çene ve alt çenede dişler varsa o zaman asla mini implantlar kullanılmamalıdır.40- 50 yaş arasında ki hastalar da hareketli total protezlerin tutuculuğu için mini implantlar tercih edilmemelidir. Mini implantların ağızda kalma süresinin tahmini 10 yıl civarında olduğu öngörülüyor.

HAREKETLI PROTEZLERIN TUTUCULUĞU IÇIN KAÇ ADET MINI IMPLANTA IHTIYAÇ DUYARIZ?

Takma dişlerin tutuculuğunu sağlayabilmek için alt çenede 4 adet mini implanta, üst çenede ise 6 adet mini implanta ihtiyaç vardır .